Strony

piątek, 11 grudnia 2020

Odszkodowania medyczne - Czym są? Komu przysługują? Czy warto się o nie starać?

 Odszkodowania medyczne - Czym są? Komu przysługują? 
Czy warto się o nie starać?
 
 
Odszkodowania to temat bardzo rozległy i dotyczący właściwie każdego w różnych dziedzinach naszego życia. Czy wiecie, że aż 45 % poszkodowanych nie korzysta z przysługujących im praw do uzyskania odszkodowania? Ta liczba może mocno przerażać. Z pewnością wpływają na to skomplikowane dla niektórych osób sposoby zgłaszania szkody lub choćby brak wystarczającej ilości doradców, którzy mogliby pomóc w dochodzeniu roszczenia. Mimo wszystko, warto się nie zniechęcać i walczyć o coś, co nam się należy. 

Jednym z rodzajów odszkodowań są odszkodowania medyczne. Ta forma zadośćuczynienia wiąże się z błędem lekarskim, który doprowadza do uszczerbku na zdrowiu pacjenta lub nawet do jego śmierci. Często są to naprawdę skomplikowane sprawy, które niestety większość ludzi sobie odpuszcza i nie dochodzi własnych praw. Problem tkwi w tym, że błąd lekarski trzeba udowodnić w sądzie, co wiąże się z działaniami ściśle prawniczymi, z którymi poradzić sobie mogą tylko i wyłącznie doświadczeni specjaliści. 
 
Błąd medyczny to postępowanie sprzeczne z zasadami nauki i wiedzy medycznej. Na gruncie prawa cywilnego obejmują one także świadome działanie lub świadome zaniechania ze strony pracowników służby zdrowia. Jedną z najpopularniejszych postaci błędów medycznych jest na przykład niewłaściwa diagnoza, błędna decyzja, odstąpienie od leczenia i diagnostyki, nieprawidłowy sposób leczenia, a także wydawanie niezgodnych opinii i orzeczeń lekarskich. Poszkodowani pacjenci zawsze mają prawo do dochodzenia odszkodowania za błędy lekarskie - jednak, jak już wspomniałam, nie korzystają z tego zbyt często. W przypadku błędów medycznych zaistniałych po 1 stycznia 2012 r. mamy także możliwość zamiast do sądu, skierowania sprawy do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. 
 

Istotą sprawy w przypadku prób udowodnienia zaistniałych błędów medycznych jest określenie czy leczący nas lekarz faktycznie robił to w sposób niewłaściwy. W tym celu potrzebujemy mocnych dowodów. Jeśli je zgromadzimy, mamy trzy lata na żądanie odszkodowania. Można również założyć, że objawy złego leczenia wystąpią znacznie później, a czas od zakończenia leczenia już minął. Wtedy również przysługuje nam odszkodowanie - mamy w takiej sytuacji dziesięć lat na uświadomienie sobie, że padliśmy ofiarą błędu lekarskiego i dopiero, gdy zdecydujemy się w tym okresie złożyć wniosek o dochodzenie roszczenia, pojawia się kolejny okres trzech lat, w którym teoretycznie sprawa powinna się zakończyć.
 
Odszkodowania medyczne przysługują każdej osobie, która udowodni, że poprzez niewłaściwe leczenie doznała uszczerbku na zdrowiu. Wysokość odszkodowań każdorazowo jest inna - uzależniona od indywidualnej sytuacji osoby poszkodowanej i to sąd lub ubezpieczyciel decyduje o przysługującej poszkodowanemu sumie. Z reguły są to naprawdę spore kwoty o które zawsze warto się starać.

Jeśli nie czujemy się w gotowości, by samodzielnie poprowadzić naszą sprawę o odszkodowanie, możemy zlecić ją firmie zajmującej się tego typu rzeczami. Zazwyczaj firmy takie pracują za 20- 25 % wartości naszego odszkodowania, jednakże zawsze uzyskują spore rekompensaty - takie, których bez pomocy firmy nigdy byśmy nie otrzymali. Kancelarie odszkodowawcze działają z pełnym zapleczem prawników, radców prawnych oraz ogromną, dogłębną wiedzą w temacie postępowań prawnych z zakresu dochodzenia odszkodowań medycznych. Wystarczy zgłosić się do tego typu firmy, podpisać stosowne pełnomocnictwo oraz umowę i oczekiwać na pozytywne rozwiązanie naszej sprawy.

Korzystałyście kiedykolwiek z odszkodowań? 
Jakie macie doświadczenia w tym temacie?

3 komentarze:

  1. Mój tata akurat stara się o wypłacenie pieniędzy z ubezpieczenia po wypadku w pracy i czeka go jeszcze wiele rozpraw, bo ubezpieczyciel ciągle się odwołuje mimo, że sąd uznał, że należą mu się pieniądze. Stresuję się tą sytuacją, bo wiem, że mu się należy (zwłaszcza że całe życie płacił składki) no i jeżeli za którymś razem jednak nie zechcą mu przyznać racji to pozostaną ogromne koszty sądowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, nie korzystałam nigdy z odszkodowań. Jeśli miałabym to robić oddałabym sprawę w ręce prawnika.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nigdy nie korzystałam z takiej usługi, ale to dlatego, że mam końskie zdrowe i nie chodzę po lekarzach :D

    rilseeee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Z miłą chęcią zajrzę również do Was!
Jeśli obserwujesz mój blog-poinformuj mnie o tym, na pewno się odwdzięczę.
Serdecznie pozdrawiam!