wtorek, 4 grudnia 2018

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat - Małgorzata Ceremuga

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat - Małgorzata Ceremuga
- opinia o książce


Od 10 lat pracuję jako pedagog terapeuta z dziećmi i młodzieżą. Z własnego doświadczenia wiem, że często brakowało mi w moim warsztacie pracy solidnej pozycji, na której można by było oprzeć cykl zajęć. Metodę Montessori warto jest poznać i się z nią zaprzyjaźnić szczególnie wtedy, gdy mamy w domu dziecko w wieku przedszkolnym lub młodsze i zależy nam na jego wszechstronnym rozwoju. Montessori to tak naprawdę same zalety i metoda, którą nie tylko stosować mogą "specjaliści", ale metoda przyjazna i łatwa dla każdego, do wykonywania z dzieckiem także w warunkach domowych.


Według Marii Montessori najważniejsze w wychowywaniu dziecka jest pozwolenie mu na rozwijanie się w swoim własnym tempie, nauka samodzielności poprzez wspieranie, ale nie wyręczanie oraz szacunek dla innych. Dzięki tej metodzie dziecko ma szansę na swobodny rozwój, a jednocześnie ma bardzo duże wsparcie ze strony rodziców i opiekunów. W pedagogice tworzonej przez Montessori to dziecko jest najważniejsze, a pierwszym i najważniejszym pedagogiem dziecka jest jego rodzic. To jedno z najczęściej cytowanych zdań, określające rolę rodziców w życiu każdego malucha.


Świetną pomocą do pracy z dzieckiem Metodą Montessori jest książeczka Małgorzaty Ceremugi, którą dzisiaj chcę Wam przedstawić. 

"Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat" Wydawnictwo Znak to gotowe narzędzia do pracy i ćwiczeń z dzieckiem. Książka zawiera w sobie bardzo dużo zestawów ćwiczeń, zadań do wykonania oraz prostych i konkretnych poleceń opartych o równie prostą, trafiającą z łatwością do dziecka ilustrację.


"Drodzy dorośli!

Czy wiecie, co łączy Jackie Kennedy, założycieli Google’a, Beyonce oraz księcia Williama? Fakt, że zostali wychowani zgodnie z metodą Montessori. A to dało im radość odkrywania świata, kreatywność i nieszablonowe myślenie.

Metoda Montessori pozwala skutecznie i całościowo rozwinąć potencjał dziecka. Dzięki niej dzieci rozbudzą swoją ciekawość i koncentrację. Nauczą się samodzielności, odpowiedzialności, empatii oraz współpracy w grupie. Dodatkowo, będą miały większą szansę na sukces i może kiedyś dołączą do licznego grona ludzi, którym metoda Montessori pozwoliła w pełni rozwinąć swoje możliwości.Montessori dla każdego to zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-7 (młodsze mogą rozwiązywać zadania z rodzicami, a starsze – samodzielnie).

W Montessori dla każdego znajdziecie:

• zadania polegające na obserwacji świata przyrody,
• ćwiczenia sprzyjające całościowemu rozwojowi dziecka: koordynacja oko-ręka, koncentracja uwagi, rozwiązywanie problemów, empatia oraz współpraca w grupie,
• wskazówki dla rodziców i podstawowe pojęcia pedagogiki Montessori. "Książka jest ułatwieniem dla każdego rodzica, który zabiega o jak najlepszy rozwój swojego dziecka. Sporo w niej merytorycznych informacji o samej metodzie, dzięki czemu każdy może sobie ją przybliżyć i zrozumieć jej założenia. Oprócz tego pojawiają się usystematyzowane rozdziały, np. zmysły, kształty i kolory, język, matematyka, kosmos. Przed każdym z nich możemy przeczytać wstęp, który przybliży nam, dlaczego te umiejętności są istotne dla dzieci i jak powinniśmy je u nich rozwijać.


Wśród szeregu zadań znajdziemy tutaj ćwiczenia na percepcję słuchową i wzrokową. Sporo tutaj łączenia punktów, wyszukiwania różnic w obrazkach, wyszukiwanie niepasujących elementów. 

To książka z zabawami i zadaniami, które mają zachęcać dzieci do poznawania świata liter, cyfr, przyrody, geografii w sposób dobrowolny i bez przymusu. To także świetna okazja do pobycia wspólnie z dzieckiem, do budowania wzajemnych, przyjacielskich relacji, do wspólnego pokonywania trudności,  tworzenia atmosfery zaufania i zapewnianie dziecku potrzeby bliskości. To tak naprawdę niesamowicie wartościowe i drogocenne chwile spędzone z dzieckiem, które owocować będą w kolejnych latach jego dzieciństwa.


"Montessori dla każdego. Samodzielnie odkrywaj świat" - to świetna pozycja zarówno dla pedagogów i nauczycieli, jak również dla każdego rodzica. Dzięki tej książeczce dziecko uważniej przyjrzy się światu przyrody, zgłębi tajniki rozwiązywania problemów, współżycia w grupie oraz empatii, a także wyrobi sobie koordynację „oko-ręka”. Z biegiem czasu praca z tą książeczką zaowocuje szybszym tempem uczenia się, łatwiejszym opanowywaniem nowego materiału, bardziej harmonijnym i wszechstronnym rozwojem u dziecka. Z całego serca polecam wszystkim tą książeczkę!

Zainteresowała Was ta książka?

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz. Z miłą chęcią zajrzę również do Was!
Jeśli obserwujesz mój blog-poinformuj mnie o tym, na pewno się odwdzięczę.
Serdecznie pozdrawiam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...