środa, 11 stycznia 2017

Co powoduje, że włosy się łamią? - czyli o kilku czynnikach wzmagających łamliwość włosów

 Co powoduje, że włosy się łamią? 
- czyli o kilku czynnikach wzmagających łamliwość włosów

Łamliwość włosów to chyba najbardziej denerwująca sprawa, szczególnie wtedy chcemy je zapuścić. Bardzo ważne jest, aby codziennie zabezpieczać włosy i je chronić. Niestety oprócz obecnej pogody, którą mamy teraz z oknem (czyli mrozu i wiatru), są inne czynniki, które mogą wzmagać łamliwość naszych włosów. Warto już teraz je zminimalizować, lub w miarę możliwości, wyeliminować z naszych codziennych sytuacji. Unikniemy w ten sposób nieodwracalnych zniszczeń na naszych włosach.


Czynniki te, to między innymi :

1. Używanie gumek do włosów z metalowymi ozdobami, metalowych spinek itp. rzeczy. Metalowy materiał jest ostry i dosłownie przecina nasze włosy. Najlepiej używać delikatnych, bawełnianych frotek lub gumek frotte.

2. Używanie silnie oczyszczających szamponów lub szamponów dziecięcych - Większość szamponów dostępnych w drogeriach a także aptekach zawiera silne detergenty myjące (SLS -Sodium Lauryl Sulfate Co myślę o SLS/SLES?). Zbyt częste używanie tego rodzaju szamponu wysusza włosy i pozbawia je naturalnej osłony. Włosy są zbyt mocno oczyszczone, łuski włosa rozchylają się, co w konsekwencji wzmaga ich łamliwość.
Dziecięce szampony także powodują łamliwość (Czy szampon dziecięcy to szampon idealny? O pH w szamponach ) Mają zasadowe pH i rozchylają łuskę włosa, zamiast ją domykać, co w konsekwencji powoduje, że włosy się łamią.

3. Za częste używanie kosmetyków z proteinami - Owszem proteiny regenerują nasze włosy i je odbudowują. Można je jednak przedawkować, szczególnie gdy używamy ich cały czas. Dochodzi wtedy do przeproteinowania włosów (Przeproteinowanie włosów - co to takiego i jak sobie z tym radzić?) : są one suche, lekkie jak piórko i łamią się strasznie. Jest to sytuacja praktycznie nie do odwrócenia. Kosmetyki z proteinami można nakładać raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Między ich użyciem należy nakładać kosmetyki emolientowe (bogate w oleje).


4. Prostowanie i suszenie włosów - Wszelkie działania na włosach z użyciem gorącej temperatury powodują zwiększoną ich łamliwość. Jeśli nie zabezpieczymy włosów przed prostowaniem, na przykład za pomocą silikonowego serum ( Serum zabezpieczające końcówki włosów - TOP 10 moich ulubieńców) , to włosy definitywnie zostaną uszkodzone i będą się łamać.

5. Wycieranie włosów ręcznikiem - Szczególnie pocieranie mokrych włosów o ostry ręcznik wzmaga ich łamliwość. Warto zainwestować w bardzo dobrze absorbujący nadmiar wody czepek z microfibry. Jest to delikatny materiał, który nie uszkadza włosów.

6. Noszenie szalików, torebek na ramieniu - Ja bardzo lubię wszelkie kominy, szale i chusty. Niestety nie działa to pozytywnie na włosy, ponieważ ciągle pocierają się o nie. Jeśli ubieramy szal, warto pomyśleć by włosy upiąć w kok lub kucyka. Jeśli nosimy na ramieniu torebkę, to również warto związać włosy ( taka sama zasada obowiązuje podczas jazdy samochodem i zapinania pasów bezpieczeństwa). Wszystko co ociera mechanicznie o nasze włosy, łamie je.

7. Rozpuszczanie włosów gdy wieje lub jest mróz. Rozpuszczone włosy przy takich warunkach atmosferycznych narażone są na trwałe uszkodzenia.

Poniżej mikroskopowe zdjęcia włosa :
 a) Zdrowy włos - niskoporowaty b) Średnie zniszczenie - włos średnioporowaty 
c) Włos wysokoporowaty d) Złamany włos


8. Używanie niektórych kosmetyków zawierających w składzie wysuszające alkohole : alkohol denat. oraz isopropyl alkohol. Te dwa składniki wzmagają łamliwość włosów, jeśli nie są zbilansowane dużą ilością natłuszczających emolientów : np. olejów, maseł i silikonów. Jeśli jest ich mało w składzie, a znajduje się któryś z powyższych alkoholi, lepiej kosmetyk sobie odpuścić. Szczególnie dotyczy to pianek i lakierów do włosów - one potrafią niesamowicie szybko spotęgować łamliwość włosów, właśnie za sprawą powyższych składników. Co wysusza włosy? Czyli uwaga na Isopropyl alkohol i Alkohol denat.

9. Spanie w mokrych włosach i na bawełnianej poszewce - Nigdy nie kładźmy się spać w mokrych włosach. Łamią się one wtedy strasznie. Dużo lepiej jest włosy prze snem dosuszyć suszarką niż spać w mokrych. Istotną kwestią jest także poszewka poduszki. Bawełniana poszewka jest ostra i podczas spania niszczy włosy. Najbardziej przyjazną poszewką dla włosów jest poszewka wykonana z jedwabiu lub satyny.

10. Rozczesywanie mokrych włosów - Lepiej jest tylko delikatnie przeczesać włosy, gdy są mokre i dać im troszkę podeschnąć. Za dokładne rozczesywanie zabierajmy się dopiero wtedy, gdy włosy są już suche. Mokre włosy to włosy bardzo podatne na zniszczenia i łamliwość.

11. Nieregularne podcinanie końcówek - Często, szczególnie gdy zapuszczamy włosy, rezygnujemy z regularnego podcinania końcówek. Nie jest to właściwa decyzja. Nie wyglądają one wtedy estetycznie, a zniszczenia mogą piąć się ku górze łodygi włosa i powodować jego łamliwość.
  
Poniżej zobaczyć możecie mikroskopowe zdjęcia złamanych włosów
 (nie wygląda to dobrze) :


Najważniejsze w kwestii łamliwości włosów jest także to, by nie dopuszczać do sytuacji, gdy są one suche : należy je stale nawilżać, nawilżać i zabezpieczać. Suche włosy = połamane włosy, to bardzo ważna zasada. Szczególnie muszą o tym pamiętać posiadaczki włosów wysokoporowatych, zniszczonych, farbowanych, cienkich i delikatnych oraz suchych z natury. Powyższe rodzaje włosów mają ogromną tendencję do łamliwości, dlatego należy o nie dbać dwa razy bardziej i skuteczniej.

Oczywiście ciężko stosować się do wszystkich tych zasad jednocześnie. Mi na przykład nie udało się na stałe wymienić poszewki poduszki. Zdarza mi się również nosić rozpuszczone włosy na wietrze lub w samochodzie. Ważne, by chociaż trochę z czynników wzmagających łamliwość włosów,  wyeliminować z codziennych czynności. Z pewnością Wasze włosy będą Wam za to wdzięczne :) 

Jestem ciekawa jak jest z Waszymi włosami? Mają tendencję do łamania się?
 Jak sobie z tym radzicie? Koniecznie dajcie znać.

12 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post, też zdarzało mi się robić błędy, ale od jutra postaram się to zmienić ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja swoje regularnie olejuję. Niestety przez to, że są bardzo cienkie, muszę bardzo o nie dbać by uchronić je od zniszczeń :/

    OdpowiedzUsuń
  3. Również uwazam, ze post przydatny. Ja na szczęście większość tych punków znam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo się staram przestrzegać tych zasad choć nie zawsze mi wychodzi ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Strasznie wygląda złamany włos. Świetny i bardzo przydatny post:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Na szczęście takiego problemu nigdy nie miałam. Niestety czasami zbyt intensywnie mi wypadają i to nawet przez kilka miesięcy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Matko, ile grzechów popełniamy!

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny post:)Nie wiedziałam, że rozczesywanie mokrych włosów może powodować ich łamanie:(

    OdpowiedzUsuń
  9. Wow ciekawy post :)

    rilseee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Znam i stosuję od dawna :D, ale wlosy muszę mieć rozpuszczone- na satynowej poduszcze, bo inaczej nie usnę :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Czasami zdarza mi się iść spać w mokrych włosach, ale staram się o nie dbać jak najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Z miłą chęcią zajrzę również do Was!
Jeśli obserwujesz mój blog-poinformuj mnie o tym, na pewno się odwdzięczę.
Serdecznie pozdrawiam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...